Stor forskel på kommunernes brug af FGU til unge uden job og uddannelse

I Danmark er knap 45.000 unge uden job og uddannelse, og mange af dem kunne få hjælp gennem FGU. Undersøgelser viser, at syv ud af ti unge, der fuldfører FGU, er i gang med uddannelse eller beskæftigelse tre år efter. Alligevel er der stor variation mellem kommunerne i, hvor mange unge der får tilbudt uddannelsen.
I kommuner som Faaborg-Midtfyn, Lolland, Fredericia, Randers og Rebild har halvdelen eller flere af de unge, der har stået uden job og uddannelse i mindst to år, deltaget i FGU. I andre kommuner, fx Rudersdal og Gentofte, er det kun hver femte.
Analytiker Rasmus Lindø Kaslund fra AE siger: "Det er iøjnefaldende, at kommunerne benytter sig så forskelligt af den her ellers rigtig gode mulighed for at rykke de her sårbare unge." Han påpeger, at FGU’en virker: "Når syv ud af ti unge rent faktisk kommer i gang med en uddannelse eller ind på arbejdsmarkedet, så taler det et tydeligt sprog om, at FGU’en virker."
FGU henvender sig især til unge med faglige og sociale udfordringer, hvor under halvdelen har bestået dansk og matematik i 9. klasse. Analysen viser også, at langt størstedelen af de unge, der fortsætter i uddannelse efter FGU, vælger erhvervsuddannelser frem for gymnasiale uddannelser.
Kommune | Antal unge uden job og uddannelse (i mindst to år) i alt | Andel af de unge uden job og uddannelse, der har gået på FGU |
Albertslund | 130 pers. | 34,6 pct. |
Allerød | 50 pers. | 30,0 pct. |
Assens | 205 pers. | 48,8 pct. |
Ballerup | 185 pers. | 32,4 pct. |
Billund | 85 pers. | 35,3 pct. |
Bornholm | 155 pers. | 38,7 pct. |
Brøndby | 150 pers. | 30,0 pct. |
Brønderslev | 120 pers. | 45,8 pct. |
Egedal | 135 pers. | 37,0 pct. |
Esbjerg | 410 pers. | 35,4 pct. |
Favrskov | 205 pers. | 43,9 pct. |
Faxe | 145 pers. | 44,8 pct. |
Fredensborg | 125 pers. | 32,0 pct. |
Fredericia | 190 pers. | 52,6 pct. |
Frederiksberg | 210 pers. | 35,7 pct. |
Frederikshavn | 205 pers. | 48,8 pct. |
Frederikssund | 190 pers. | 34,2 pct. |
Furesø | 105 pers. | 23,8 pct. |
Faaborg-Midtfyn | 200 pers. | 55,0 pct. |
Gentofte | 125 pers. | 20,0 pct. |
Gladsaxe | 205 pers. | 29,3 pct. |
Glostrup | 75 pers. | 26,7 pct. |
Greve | 175 pers. | 28,6 pct. |
Gribskov | 175 pers. | 31,4 pct. |
Guldborgsund | 230 pers. | 45,7 pct. |
Haderslev | 225 pers. | 44,4 pct. |
Halsnæs | 150 pers. | 33,3 pct. |
Hedensted | 210 pers. | 31,0 pct. |
Helsingør | 255 pers. | 37,3 pct. |
Herlev | 130 pers. | 26,9 pct. |
Herning | 300 pers. | 33,3 pct. |
Hillerød | 150 pers. | 26,7 pct. |
Hjørring | 240 pers. | 43,8 pct. |
Holbæk | 365 pers. | 39,7 pct. |
Holstebro | 180 pers. | 27,8 pct. |
Horsens | 325 pers. | 35,4 pct. |
Hvidovre | 175 pers. | 34,3 pct. |
Høje-Taastrup | 165 pers. | 33,3 pct. |
Ikast-Brande | 170 pers. | 32,4 pct. |
Ishøj | 95 pers. | 31,6 pct. |
Jammerbugt | 170 pers. | 35,3 pct. |
Kalundborg | 235 pers. | 42,6 pct. |
Kerteminde | 65 pers. | 30,8 pct. |
Kolding | 315 pers. | 34,9 pct. |
København | 1505 pers. | 30,9 pct. |
Køge | 185 pers. | 43,2 pct. |
Langeland | 60 pers. | 41,7 pct. |
Lejre | 100 pers. | 30,0 pct. |
Lolland | 215 pers. | 53,5 pct. |
Lyngby-Taarbæk | 100 pers. | 25,0 pct. |
Mariagerfjord | 155 pers. | 45,2 pct. |
Middelfart | 135 pers. | 40,7 pct. |
Morsø | 70 pers. | 42,9 pct. |
Norddjurs | 180 pers. | 47,2 pct. |
Nordfyns | 125 pers. | 40,0 pct. |
Nyborg | 120 pers. | 41,7 pct. |
Næstved | 335 pers. | 34,3 pct. |
Odder | 95 pers. | 47,4 pct. |
Odense | 565 pers. | 34,5 pct. |
Odsherred | 150 pers. | 36,7 pct. |
Randers | 350 pers. | 51,4 pct. |
Rebild | 100 pers. | 50,0 pct. |
Ringkøbing-Skjern | 200 pers. | 35,0 pct. |
Ringsted | 130 pers. | 38,5 pct. |
Roskilde | 215 pers. | 27,9 pct. |
Rudersdal | 125 pers. | 20,0 pct. |
Rødovre | 135 pers. | 37,0 pct. |
Silkeborg | 295 pers. | 44,1 pct. |
Skanderborg | 205 pers. | 34,1 pct. |
Skive | 160 pers. | 40,6 pct. |
Slagelse | 340 pers. | 39,7 pct. |
Solrød | 65 pers. | 23,1 pct. |
Sorø | 125 pers. | 40,0 pct. |
Stevns | 95 pers. | 31,6 pct. |
Struer | 80 pers. | 43,8 pct. |
Svendborg | 205 pers. | 43,9 pct. |
Syddjurs | 150 pers. | 40,0 pct. |
Sønderborg | 280 pers. | 33,9 pct. |
Thisted | 140 pers. | 39,3 pct. |
Tønder | 155 pers. | 38,7 pct. |
Tårnby | 160 pers. | 31,3 pct. |
Varde | 165 pers. | 36,4 pct. |
Vejen | 170 pers. | 44,1 pct. |
Vejle | 410 pers. | 37,8 pct. |
Vesthimmerlands | 155 pers. | 41,9 pct. |
Viborg | 295 pers. | 35,6 pct. |
Vordingborg | 215 pers. | 46,5 pct. |
Aabenraa | 225 pers. | 40,0 pct. |
Aalborg | 605 pers. | 40,5 pct. |
Aarhus | 1075 pers. | 28,8 pct. |
Kilde: AE på baggrund af Danmarks Statistik
Faktaboks: FGU og unge uden job og uddannelse
- Unge uden job og uddannelse: ca. 45.000
- Andel i uddannelse eller beskæftigelse 3 år efter FGU: 71%
- Kommuner med højest FGU-deltagelse: Faaborg-Midtfyn, Lolland, Fredericia, Randers, Rebild (50%+)
- Kommuner med lavest FGU-deltagelse: Rudersdal, Gentofte (ca. 20%)
- FGU-elever med ikke-bestået dansk og matematik i 9. klasse: under 50%
- Unges valg af uddannelse efter FGU: 2/3 erhvervsuddannelse, 1/3 gymnasial uddannelse






Accepter kun nødvendige cookies