Juniormesterlære bruges kun i hver fjerde kommune

Selvom alle elever i 8. og 9. klasse siden skoleåret 2025/2026 har kunnet kombinere skole med praktik 1-2 dage om ugen, er udbredelsen af juniormesterlære stadig begrænset. Ny aktindsigt fra SMVdanmark viser, at under 3 procent af eleverne på landsplan deltager i ordningen, selv om regeringen havde sat en målsætning på 5 procent.
Analysen omfatter 96 ud af 98 kommuner og viser, at kun 24 kommuner når regeringens forventede niveau. I 40 procent af kommunerne er under 2 procent af eleverne tilmeldt, og fem kommuner har ingen deltagere. Omkring 100.000 elever i 8. og 9. klasse er i alt berettiget til ordningen, men kun cirka 2.500 deltager.
Juniormesterlære har især fået fodfæste i landkommuner som Lolland og Langeland, hvor over 12 procent af eleverne deltager. Storbyer og hovedstadsområder halter betydeligt bagefter, eksempelvis er der kun én elev i Ishøj Kommune i ordningen, hvor næsten hver femte elev ikke består dansk og matematik efter folkeskolen.
Kasper Munk Rasmussen, uddannelseschef i SMVdanmark, peger på, at kommunernes indsats er afgørende: "Tallene viser tydeligt, hvor vigtigt det er, at den enkelte kommune tager ejerskab over ordningen. Hvis man ikke lokalt sørger for, at elever, forældre og virksomheder kender til muligheden, så sker der ingenting."
SMVdanmark opfordrer til, at kommunerne introducerer ordningen tidligere, udpeger kontaktpersoner og lærer af de kommuner, der allerede har succes med juniormesterlære.
Oversigt over alle kommuner rangeret efter procentvis andel
| Antal tilmeldte elever i alt | Procentvis af ungdomsårgang i kommunen - 2026 | |
| Lolland | 40 | 12,9 |
| Langeland | 18 | 12,8 |
| Odsherred | 48 | 11,5 |
| Rebild | 74 | 10,9 |
| Ærø | 7 | 10,8 |
| Nordfyns | 54 | 10,3 |
| Hedensted | 73 | 8,4 |
| Thisted | 62 | 8,3 |
| Faxe | 43 | 7,6 |
| Vesthimmerland | 33 | 7,2 |
| Sorø | 28 | 6,7 |
| Brønderslev | 50 | 6,6 |
| Holbæk | 69 | 6,5 |
| Jammerbugt | 49 | 6,5 |
| Varde | 57 | 6,4 |
| Assens | 42 | 6,4 |
| Gribskov | 31 | 6,1 |
| Vejen | 48 | 5,9 |
| Frederikshavn | 54 | 5,8 |
| Nyborg | 23 | 5,8 |
| Morsø | 17 | 5,6 |
| Lemvig | 17 | 5,4 |
| Norddjurs | 23 | 5,2 |
| Slagelse | 55 | 5 |
| Halsnæs | 21 | 4,9 |
| Frederikssund | 31 | 4,8 |
| Faaborg-Midtfyn | 34 | 4,8 |
| Middelfart | 30 | 4,8 |
| Tønder | 24 | 4,5 |
| Sønderborg | 51 | 4,5 |
| Kalundborg | 28 | 4,4 |
| Guldborgsund | 38 | 4,3 |
| Vordingborg | 27 | 4,1 |
| Ringsted | 21 | 4 |
| Ringkøbing-Skjern | 31 | 3,8 |
| Hjørring | 35 | 3,8 |
| Struer | 14 | 3,6 |
| Ikast-Brande | 30 | 3,4 |
| Esbjerg | 72 | 3,3 |
| Kerteminde | 18 | 3,2 |
| Herlev | 15 | 3,2 |
| Fredericia | 25 | 3,1 |
| Skive | 27 | 3,1 |
| Albertslund | 14 | 3 |
| Favrskov | 31 | 3 |
| Køge | 37 | 2,9 |
| Billund | 13 | 2,8 |
| Skanderborg | 41 | 2,8 |
| Kolding | 49 | 2,7 |
| Svendborg | 27 | 2,7 |
| Egedal | 23 | 2,6 |
| Aalborg | 98 | 2,6 |
| Silkeborg | 47 | 2,5 |
| Viborg | 45 | 2,4 |
| Tårnby | 21 | 2,3 |
| Høje-Taastrup | 19 | 2,2 |
| Herning | 38 | 2,2 |
| Holstebro | 21 | 2,1 |
| Randers | 25 | 2 |
| Mariagerfjord | 13 | 1,8 |
| Haderslev | 15 | 1,8 |
| Horsens | 31 | 1,7 |
| Vejle | 34 | 1,6 |
| Bornholm | 18 | 1,5 |
| Brøndby | 11 | 1,5 |
| Næstved | 23 | 1,5 |
| Aabenraa | 13 | 1,4 |
| Helsingør | 13 | 1,4 |
| Frederiksberg | 22 | 1,3 |
| Lejre | 8 | 1,3 |
| Rødovre | 9 | 1,3 |
| Lyngby-Taarbæk | 14 | 1,2 |
| Vallensbæk | 5 | 1,2 |
| Roskilde | 19 | 1,1 |
| Allerød | 6 | 1 |
| Ballerup | 10 | 1 |
| Greve | 9 | 1 |
| Hørsholm | 4 | 1 |
| Gentofte | 13 | 1 |
| Hvidovre | 15 | 1 |
| Gladsaxe | 11 | 0,9 |
| Fredensborg | 5 | 0,8 |
| Solrød | 3 | 0,6 |
| Dragør | 2 | 0,6 |
| Odense | 20 | 0,6 |
| Hillerød | 5 | 0,6 |
| Furesø | 4 | 0,4 |
| Rudersdal | 3 | 0,3 |
| Aarhus | 16 | 0,3 |
| København | 21 | 0,3 |
| Ishøj | 1 | 0,1 |
| Fanø | 0 | - |
| Glostrup | 0 | - |
| Læsø | 0 | - |
| Samsø | 0 | - |
| Stevns | 0 | - |
| Odder | Ikke opgjort | Ikke opgjort |
| Syddjurs | Ikke opgjort | Ikke opgjort |
| I alt | 2527 |
Faktaboks:
- 96 ud af 98 kommuner har svaret på aktindsigten
- 24 kommuner har mindst 5 procent af eleverne i juniormesterlære
- Under 3 procent af eleverne på landsplan deltager
- 39 kommuner har under 2 procent deltagelse, fem kommuner ingen
- Omkring 2.500 ud af 100.000 elever deltager
- Højeste deltagelse: Lolland 12,9%, Langeland 12,8%
- Laveste deltagelse: Ishøj 0,1%, København 0,3%, Aarhus 0,3%
- Ordningen er især udbredt i landkommuner og mindre byer






Accepter kun nødvendige cookies