Flere på offentlig forsørgelse i hver tredje kommune trods rekordlavt niveau

Andelen af danskere i den arbejdsdygtige alder, der modtager offentlig forsørgelse, er faldet til det laveste niveau siden 1976. Alligevel er udviklingen ikke ens i hele landet. Ifølge en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) er andelen steget i hver tredje kommune over de seneste ti år, særligt i landkommuner.
Analysen bygger på data fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR) og viser et tydeligt skel mellem land og by. Kommuner som Lemvig, Langeland, Norddjurs og Frederikshavn har haft markante stigninger, mens flere større bykommuner har oplevet fald. I Gentofte Kommune er andelen af borgere på offentlig forsørgelse faldet yderligere, selv om kommunen allerede lå lavt.
Ifølge AE skaber udviklingen et paradoks.
"Analysen viser et paradoks. Selvom der har været fremgang i dansk økonomi over det seneste årti, og historisk få danskere er på offentlig forsørgelse, er andelen af personer på offentlig forsørgelse steget i hver tredje kommune. Det skubber yderligere til de geografiske forskelle, der udvikler sig i disse år," siger Frederik Olsen, analytiker i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.
Han peger på, at forskellene har betydning for kommunernes økonomi.
"Vilkårene for at drive kommune bliver tungere, når en større andel af befolkningen ikke er i arbejde. Det går ud over skatteindtægterne," siger Frederik Olsen.
AE fremhæver blandt andet boligpriser som en forklaring, hvor overførselsmodtagere oftere flytter mod billigere kommuner, mens ressourcestærke borgere søger mod de større byer.
Tabel: Se tallet for din kommune
Tabellen viser andelen af befolkningen i alderen 16–66 år, der i 2025 er offentligt forsørgede. Og der sammenlignes med niveauet for ti år siden (2015).
I yderste højre kolonne betyder et minustegn (-), at der er sket et fald i andelen, mens et plustegn (+) betyder, at der er kommet relativt flere personer på offentlig forsørgelse i kommunen.
Kommune | 2015: Andel offentligt forsørgede | 2025: Andel offentligt forsørgede | Forskel (2015-2025) |
Albertslund | 21,3 pct. | 19,7 pct. | -1,6 procentpoint |
Allerød | 11,4 pct. | 10,8 pct. | -0,6 procentpoint |
Assens | 23,1 pct. | 24,1 pct. | +1,0 procentpoint |
Ballerup | 19,8 pct. | 18,0 pct. | -1,8 procentpoint |
Billund | 20,3 pct. | 21,1 pct. | +0,8 procentpoint |
Bornholm | 26,9 pct. | 26,6 pct. | -0,3 procentpoint |
Brøndby | 23,2 pct. | 18,8 pct. | -4,4 procentpoint |
Brønderslev | 23,5 pct. | 22,3 pct. | -1,2 procentpoint |
Dragør | 12,2 pct. | 11,1 pct. | -1,2 procentpoint |
Egedal | 12,5 pct. | 12,2 pct. | -0,4 procentpoint |
Esbjerg | 21,5 pct. | 21,8 pct. | +0,3 procentpoint |
Fanø | 19,4 pct. | 18,3 pct. | -1,2 procentpoint |
Favrskov | 17,6 pct. | 16,7 pct. | -0,9 procentpoint |
Faxe | 20,5 pct. | 21,1 pct. | +0,6 procentpoint |
Fredensborg | 16,2 pct. | 14,6 pct. | -1,6 procentpoint |
Fredericia | 22,7 pct. | 22,8 pct. | +0,2 procentpoint |
Frederiksberg | 12,6 pct. | 11,5 pct. | -1,2 procentpoint |
Frederikshavn | 24,2 pct. | 25,9 pct. | +1,7 procentpoint |
Frederikssund | 18,3 pct. | 17,9 pct. | -0,3 procentpoint |
Furesø | 13,8 pct. | 12,5 pct. | -1,3 procentpoint |
Faaborg-Midtfyn | 23,2 pct. | 23,7 pct. | +0,5 procentpoint |
Gentofte | 10,2 pct. | 9,3 pct. | -0,9 procentpoint |
Gladsaxe | 16,0 pct. | 14,0 pct. | -2,0 procentpoint |
Glostrup | 17,8 pct. | 16,1 pct. | -1,7 procentpoint |
Greve | 16,4 pct. | 15,4 pct. | -1,1 procentpoint |
Gribskov | 18,4 pct. | 18,0 pct. | -0,4 procentpoint |
Guldborgsund | 26,8 pct. | 26,8 pct. | 0,0 procentpoint |
Haderslev | 23,3 pct. | 24,0 pct. | +0,7 procentpoint |
Halsnæs | 21,6 pct. | 21,7 pct. | 0,0 procentpoint |
Hedensted | 18,8 pct. | 19,3 pct. | +0,5 procentpoint |
Helsingør | 19,2 pct. | 17,8 pct. | -1,4 procentpoint |
Herlev | 18,6 pct. | 16,8 pct. | -1,8 procentpoint |
Herning | 20,5 pct. | 21,3 pct. | +0,8 procentpoint |
Hillerød | 15,1 pct. | 13,9 pct. | -1,2 procentpoint |
Hjørring | 23,1 pct. | 24,7 pct. | +1,6 procentpoint |
Holbæk | 21,1 pct. | 20,4 pct. | -0,7 procentpoint |
Holstebro | 20,3 pct. | 20,5 pct. | +0,2 procentpoint |
Horsens | 21,7 pct. | 21,5 pct. | -0,2 procentpoint |
Hvidovre | 18,3 pct. | 17,5 pct. | -0,7 procentpoint |
Høje-Taastrup | 19,1 pct. | 16,6 pct. | -2,6 procentpoint |
Hørsholm | 11,9 pct. | 10,8 pct. | -1,1 procentpoint |
Ikast-Brande | 21,4 pct. | 20,6 pct. | -0,7 procentpoint |
Ishøj | 22,2 pct. | 20,1 pct. | -2,1 procentpoint |
Jammerbugt | 24,1 pct. | 23,8 pct. | -0,2 procentpoint |
Kalundborg | 25,4 pct. | 24,5 pct. | -0,8 procentpoint |
Kerteminde | 24,2 pct. | 23,3 pct. | -0,9 procentpoint |
Kolding | 19,7 pct. | 19,1 pct. | -0,5 procentpoint |
København | 15,4 pct. | 12,1 pct. | -3,3 procentpoint |
Køge | 18,8 pct. | 18,0 pct. | -0,9 procentpoint |
Langeland | 30,2 pct. | 32,4 pct. | +2,2 procentpoint |
Lejre | 16,0 pct. | 16,1 pct. | +0,1 procentpoint |
Lemvig | 20,3 pct. | 23,3 pct. | +3,0 procentpoint |
Lolland | 32,0 pct. | 32,4 pct. | +0,4 procentpoint |
Lyngby-Taarbæk | 11,8 pct. | 10,4 pct. | -1,5 procentpoint |
Læsø | 24,9 pct. | 24,9 pct. | 0,0 procentpoint |
Mariagerfjord | 22,9 pct. | 23,3 pct. | +0,4 procentpoint |
Middelfart | 20,7 pct. | 19,7 pct. | -1,0 procentpoint |
Morsø | 25,5 pct. | 26,8 pct. | +1,3 procentpoint |
Norddjurs | 23,4 pct. | 25,5 pct. | +2,1 procentpoint |
Nordfyns | 23,7 pct. | 22,9 pct. | -0,8 procentpoint |
Nyborg | 25,9 pct. | 24,9 pct. | -1,0 procentpoint |
Næstved | 22,1 pct. | 20,7 pct. | -1,3 procentpoint |
Odder | 20,7 pct. | 20,4 pct. | -0,3 procentpoint |
Odense | 22,0 pct. | 20,0 pct. | -2,0 procentpoint |
Odsherred | 27,4 pct. | 27,8 pct. | +0,4 procentpoint |
Randers | 23,5 pct. | 24,0 pct. | +0,5 procentpoint |
Rebild | 18,0 pct. | 17,0 pct. | -1,0 procentpoint |
Ringkøbing-Skjern | 21,1 pct. | 20,7 pct. | -0,4 procentpoint |
Ringsted | 19,7 pct. | 18,8 pct. | -0,9 procentpoint |
Roskilde | 15,3 pct. | 15,0 pct. | -0,3 procentpoint |
Rudersdal | 11,0 pct. | 10,4 pct. | -0,6 procentpoint |
Rødovre | 18,8 pct. | 15,6 pct. | -3,2 procentpoint |
Samsø | 26,4 pct. | 26,3 pct. | -0,1 procentpoint |
Silkeborg | 19,4 pct. | 18,9 pct. | -0,5 procentpoint |
Skanderborg | 17,1 pct. | 16,2 pct. | -0,8 procentpoint |
Skive | 22,7 pct. | 23,9 pct. | +1,2 procentpoint |
Slagelse | 22,6 pct. | 22,9 pct. | +0,3 procentpoint |
Solrød | 14,2 pct. | 12,6 pct. | -1,6 procentpoint |
Sorø | 20,8 pct. | 21,1 pct. | +0,3 procentpoint |
Stevns | 20,4 pct. | 19,8 pct. | -0,6 procentpoint |
Struer | 23,2 pct. | 23,6 pct. | +0,4 procentpoint |
Svendborg | 23,3 pct. | 23,0 pct. | -0,3 procentpoint |
Syddjurs | 22,4 pct. | 21,5 pct. | -0,9 procentpoint |
Sønderborg | 22,7 pct. | 22,7 pct. | 0,0 procentpoint |
Thisted | 24,5 pct. | 23,0 pct. | -1,6 procentpoint |
Tønder | 22,9 pct. | 23,9 pct. | +1,0 procentpoint |
Tårnby | 17,0 pct. | 16,4 pct. | -0,6 procentpoint |
Vallensbæk | 12,9 pct. | 11,6 pct. | -1,3 procentpoint |
Varde | 20,6 pct. | 21,3 pct. | +0,7 procentpoint |
Vejen | 20,0 pct. | 20,5 pct. | +0,4 procentpoint |
Vejle | 19,4 pct. | 18,5 pct. | -0,9 procentpoint |
Vesthimmerlands | 22,7 pct. | 24,1 pct. | +1,4 procentpoint |
Viborg | 21,1 pct. | 21,2 pct. | +0,1 procentpoint |
Vordingborg | 25,6 pct. | 23,8 pct. | -1,8 procentpoint |
Ærø | 23,5 pct. | 21,9 pct. | -1,7 procentpoint |
Aabenraa | 23,3 pct. | 21,7 pct. | -1,6 procentpoint |
Aalborg | 19,0 pct. | 18,3 pct. | -0,7 procentpoint |
Aarhus | 19,0 pct. | 17,2 pct. | -1,7 procentpoint |
Kilde: AE på baggrund af Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR)
Faktaboks: Offentlig forsørgelse i Danmark
- 15,5 pct. af de 16-64-årige var på offentlig forsørgelse i 2024
- Det er det laveste niveau siden 1976
- 82.000 færre personer på offentlig forsørgelse end for 10 år siden
- Andelen er steget i hver tredje kommune
- Højest andel: Lolland Kommune (32,4 pct.)
- Lavest andel: Gentofte Kommune (9,3 pct.)
- Kilde: Arbejderbevægelsens Erhvervsråd på baggrund af data fra STAR






Accepter kun nødvendige cookies